Ballı Ekmek

Malzemeler:

 

500 g Söke® un,

2 çay kaşığı kuru maya,

200 ml su,

60 g eritilmiş tereyağı,

1/2 çay kaşığı tuz.

2 çorba kaşığı bal,

2 adet çırpılmış yumurta,

Üzeri için 1 yumurta sarısı içerisine 1 çorba kaşığı su.

Dekorasyon için, 2 çay kaşığı haşhaş tohumu.

 

 

Hazırlanışı:

 

  1. Bir kâse içerisindeki suyun (200 ml) içerisine mayayı serpip, 5 dakika bekletin. Mayanın erimesi için karıştırın. Söke® un ve tuzu ayrı bir kâsede karıştırın. Ortasını havuz şeklinde açıp, mayalı-suyu ilave edin.

 

  1. Tahta kaşık kullanarak karıştırın. Havlu –bez ile örtüp, sünger gibi oluncaya kadar (yaklaşık 20 dakika)  hamuru dinlenmeye bırakın.

 

  1. Dinlenmiş hamurun içerisine bal, çırpılmış yumurta ve eritilmiş tereyağını ilave edin. Yumuşak kıvamda bir hamur elde edinceye kadar yoğurun. Hamuru ters çevirerek, üzerini unlayın. Pürüzsüz, parlak ve elastik bir hamur elde edinceye kadar yaklaşık 10 dakika daha yoğurun.

 

  1. Hamuru yağlanmış kâseye alıp, hamurun üzerini eritilmiş tereyağı ile eşit bir şekilde yağlayın. Havlu-bez ile örtüp, 2 kat hacme çıkana kadar (yaklaşık 1,5-2 saat) hamuru dinlendirin.

 

  1. Hamuru tepsiden çıkarıp, tezgâh üzerinde 10 dakika bekletin. Daha sonra, hamuru eşit 3 parçaya bölün. Uzun bir rulo oluşturacak şeklinde hamuru şekillendirin. Yaklaşık 50 cm uzunluğunda bir ip oluşturana kadar,  ellerinizin altında avuç içi ile hamuru yuvarlayın. Salyangoz gibi bir spiral oluncaya kadar şekil verin.

 

  1. Tereyağı ile yağlanmış bir fırın tepsisine yerleştirin ve üzerini havlu-bez ile örtüp, hacmi 2 katına çıkana kadar (yaklaşık 45 dakika -1 saat)  bekletin.

 

  1. Fırça yardımıyla yumurta sarısını hamurun üzerine sürüp, haşhaş tohumunu serpin. Önceden ısıtılmış fırında (180 ºC) 45 dakika altın sarısı renk alıncaya kadar pişirin. Tel bir ızgara üzerinde soğumaya bırakın ve soğuyunca servis edin.

 

 

Afiyet olsun...