Bagels

Malzemeler:

 

500 g Söke® un,

2 çay kaşığı kuru maya,

1,5 çorba kaşığı toz şeker,

350 ml su,

1,5 çay kaşığı tuz,

 

 

 

 

 

Hazırlanışı:

 

  1. 100 ml suyun içerisine maya ve şekeri serpip, 5 dakika bekletin. Söke® un ve tuzu ayrı bir kapta karıştırın. Unun ortasını havuz oluşturarak, mayalı-suyu havuzun ortasına dökün.

 

  1. Kalan suyu yavaş yavaş hamura ilave edin.

 

  1. Hamuru ters çevirerek her tarafını unlayın. Elastik ve pürüzsüz bir hamur elde edene kadar yaklaşık 10 dakika daha yoğurun. Çok sert ve sıkı bir hamur elde edeceksiniz.

 

  1. Yağlanmış bir kap içerisine hamuru koyun. Hamurların üst kısmını da yağlayıp, havlu bez ile örtün. Hamur hacmi 2 katına çıkana kadar (yaklaşık 1 saat )hamuru dinlenmeye bırakın.

 

  1. Hamuru kaptan çıkararak tezgâhta 10 dakika daha bekletin ve daha sonra dinlenmiş hamuru 8 eşit parçaya bölün. Parmaklarınız ile hamurun ortasına delik açıp, parmaklarınızı delikten geçirin ve çevire çevire halkayı genişletip, simit haline getirin.

 

  1. Yağlı kâğıt yerleştirilmiş fırın tepsisi üzerine, hamurları yerleştirin. Nemli bir bez ile üzerini örtüp, yaklaşık 10 dakika bekletin.

 

  1. Tavanın içerisine su koyup kaynatın. Hamurları delikli kevgir kullanarak dikkatlice kaynatılmış suyun içerisine atıp,1 dakika kadar haşlayın.

 

  1. Yağlı kâğıt yerleştirilmiş fırın tepsisi üzerine, haşlanmış hamurları sıralayın. Önceden ısıtılmış 220 derecelik fırında 20 dakika altın sarısı renk alıncaya kadar pişirip, tel ızgara üzerinde soğumaya bırakın. Soğuyunca servis edin.

         Afiyet Olsun...