Baget

Malzemeler:

 

500 g Söke® un,

2,5 çay kaşığı kuru maya,

375 ml su,

1,5 çay kaşığı tuz.

 

 

Hazırlanışı:

 

  1. 300 ml suyun içerisine mayayı serpip,5 dakika bekletin ve erimesi için karıştırın. Ayrı bir kabın içerisinde tuz ve Söke® unu karıştırın. Unun ortasını havuz oluşturarak, mayalı-suyu havuzun ortasına dökün.

 

  1. Mayanın iyi çalışması için tahta kaşık kullanabilirsiniz. Havlu-bez ile örtüp, sünger gibi oluncaya kadar (yaklaşık 20 dakika)hamuru dinlendirin.

 

  1. Yumuşak ve yapışkan bir hamur elde etmek için, geri kalan suyu hamura ilave edip, hamuru yoğurun.

 

  1.  Hamuru ters çevirerek yüzeyini unlayın. Yumuşak, düz ve esnek bir hamur elde etmek için yaklaşık 10 dakika daha yoğurun.

 

  1.  Temiz bir kaba hamuru koyup, üzerini havlu-bez ile örtün.2 kat hacme çıkana kadar (yaklaşık 1,5 saat )hamuru dinlenmeye bırakın.

 

  1.  Hamuru ters çevirip tezgâh üzerinde yaklaşık 45 dakika daha bekletin. Daha sonra hamurun üzerini tekrar örtüp, 2 kat hacme çıkana kadar (yaklaşık 45 dakika ) dinlendirin.

 

  1. Dinlenmiş hamuru uzunluğu yaklaşık 30 cm olacak şekilde 2 eşit parçaya ayırın. Havlu-bez ile örtüp, yaklaşık 50 dakika daha hamuru dinlenemeye bırakın.

 

  1.  Hamurun üzerinde birkaç yere çapraz makas atıp, önceden ısıtılmış 240 derecelik fırında 20–25 dakika altın sarısı renk alıncaya kadar pişirin. Fırından çıkardıktan sonra tel ızgara üzerine alın ve soğuyunca servis edin.

 

          Afiyet olsun…