Kremalı Lokmalar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Malzemeler:

 

500 g Söke® un,

250 ml yağlı süt,

15 g yaş maya,

60 gr tereyağı,

40 gr pudra şekeri,

10 gr tuz,

2 yumurta

500 ml sıvı yağ,

Doldurmak için; isteğe bağlı krema, elma kompostosu veya ahududu reçeli ile yapabilirsiniz.

 

Kremanın Malzemeleri:

 

50 gr Söke®un,

6 yumurta sarısı,

70 g pudra şekeri,

70 g şeker,

500 ml süt,

1 paket vanilya.

 

Krema Yapılışı:

 

1. Yumurta sarısı, pudra şekeri ve Söke® unu bir kâsenin içerisinde karıştırın. Ayrı bir tencerenin içerisine şeker, süt ve 1 paket vanilyayı boşaltıp, ısıtın. Daha sonra hazırladığınız sıcak olan sütlü karışımı, yumurtalı karışıma ilave edin ve kabarcık oluşturana kadar kaynatın. Üzerinin kabuk tutmaması için tereyağı ilave edip, karıştırın. Biraz soğuduktan sonra, buzdolabına atıp, dondurun.

 

Hazırlanışı:

 

1. Söke® unun içerisine mayayı koyup parmaklarınızla ovalayın. Yağı, tuzu ardından yumurta ve şekeri ilave edip, üzeri kapalı şekilde 1 saat dinlendirin.

2. Hamuru küçük toplara ayırın ve altına un serpeleyerek, üzeri örtülü şekilde yaklaşık 45 dakika hamuru dinlendirin.

3.Bir tavanın içerisinde yağı kızartın (yaklaşık 180 °C olacak şekilde) ve dikkatlice hamurları yağın içerisine atın. Kızartma işlemine yaklaşık 30–35 dakika kadar devam edin. Hamurların her iki tarafını da eşit şekilde kızartmaya özen gösterin. Kızaran hamurları peçetenin üzerine alıp, soğumasını bekleyin.

 

İçini Doldurmak İçin:

 

1. Hazırladığımız kremayı veya elma kompostosunu soğumuş olan lokmaların kenarına delik açarak enjekte edebilirsiniz. Tercihen üzerine pudra şekeri serpip, servis edebilirsiniz.

 

Afiyet Olsun...