Gül Topları

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hamurun Malzemeleri:

 

560 g Söke® un,

2,5 çay kaşığı kuru maya,

2 çay kaşığı tuz,

100 ml süt,

60 g tereyağı,

150 ml süt,

2 çay kaşığı toz şeker,

2 yumurta

 

Hazırlanışı:

 

1. 100 ml sütün içerisine kuru mayayı ilave edip, 5 dakika bekletin ve karıştırın. Ayrı bir yerde Söke® unu ve tuzu karıştırın. Ortasını havuz şeklinde açın ve bekleyin.

2. Diğer taraftan tencerenin içerisine tereyağı, süt ve toz şekeri koyup, orta ateşte ısıtın. Ocaktan aldığınız karışımın ılık olmasını bekleyip, yumurtaları içine kırın ve karıştırın.

3. Ortasını havuz şeklinde açtığınız unun içerisine ilk başta bekletilmiş mayalı sütü daha sonra oluşturduğunuz tereyağlı karışımı ilave edip, yoğurun. Elastik ve parlak bir hamur elde edinceye kadar yaklaşık 10 dakika daha yoğurma işlemine devam edin.

4. Küçük bir tavayı tereyağı ile yağlayıp içerisine hazırladığınız hamuru koyup, havlu bezle üzerini hava almayacak şekilde kapatın ve hamur hacmi 2 kat olana kadar (yaklaşık 1–1,5 saat) dinlenmeye bırakın.

5. Hamuru 2 eşit parçaya ayırın ve toplam16 eşit parçaya bölün. Boyu 30 cm olan şeritler haline getirin. Şeritleri kendi etrafında yuvarlayarak gül şeklini verin ve eritilmiş tereyağını gül toplarının üzerine sürün. Üzerini havlu bez ile kapatıp hamur hacmi 2 katına çıkıncaya kadar (yaklaşık 30 dakika) hamuru bekletin.

6. 30 dakika dinlenmiş olan hamurların üzerlerine tekrar eritilmiş tereyağını sürüp, önceden ısıtılmış 220 derecelik fırında topların rengi altın sarısı renk alıncaya ve içi boşalıncaya kadar yaklaşık 15–20 dakika pişirin. Soğuması için tel ızgara üzerine alın ve soğuyunca servis ediyoruz.

 

Afiyet Olsun. .