Scots Baps

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Malzemeler:

 

500 g Söke® un,

175 ml ılık süt,

175 ml su,

2 çay kaşığı kuru maya,

1 çay kaşığı toz şeker,

1,5 çay kaşığı tuz,

1 çorba kaşığı süt(üzerini parlatmak için.)

 

Hazırlanışı:

 

1. Bir kabın içerisine süt ve suyun tamamını koyun. 100 ml süt ve su karışımını ayrı bir kabın içersine alıp, maya ve şekeri süt-su karışımına serpin. 5 dakika bekleterek mayanın daha iyi aktive olması için karıştırın.

 

2. Söke® un ve tuzu büyük bir kapta karıştırın. Ortasını havuz şeklinde açarak, mayalı süt-su karışımını bu havuzun içerisine dökün ve karıştırın. Ayrılmış olan süt-su karışımını hamura yavaş yavaş ilave edip, yoğurun.

 

3. Hamuru ters çevirerek üzerini unlayın. Elastik ve pürüzsüz bir hamur elde etmek için yaklaşık 10 dakika daha yoğurma işlemine devam edin.

 

4. Temiz bir kabın içerisine hamuru koyup, havlu bez ile örtüp hamur hacmi 2 katına çıkana kadar (yaklaşık 1 saat )hamuru dinlendirin.

 

5. Hamuru 8 eşit parçaya hamuru bölüp, kalınlığı yaklaşık 1 cm olacak şekilde oval olarak açın.

 

6. Hamura şekil verdikten sonra, üzeri açık halde hamur hacmi 2 katına çıkana kadar (yaklaşık 30–45 dakika) hamuru dinlendirin.

 

7. Dinlenmiş hamurların üzerine 1 çorba kaşığı sütü fırça yardımıyla sürüp, toz halinde unu hamurun üzerine eleyebilirsiniz. Hamurun ortasına başparmağınızı 1 cm derinliğinde batırın.

 

8. Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında 15–20 dakika sarı renk alıncaya kadar pişirin. Fırından çıkan ekmekleri havlu bez ile üzerini örtüp, soğumaya bırakın ve soğuyunca servis edin.

           

            Afiyet Olsun. .