Tuzlu Kraker

 

 

 

 

 

 

 

 

Malzemeler:

 

500 g Söke® un,

2 çay kaşığı kuru maya,

350 ml su,

1,5 çay kaşığı tuz.

 

Hamurun Üzeri İçin:

 

1adet yumurtanın içine 1 çorba kaşığı su ekleyin

Susam tohumu ve haşhaş tohumu

 

Hazırlanışı:

 

1.100 ml suyun içerisine mayayı serpin ve maya eriyene kadar ara ara karıştırıp, 5 dakika kadar bekletin. Söke® unu ve tuzu ayrı bir kapta karıştırıp, Ortasını havuz şeklinde açarak mayalı-su karışımını ilave edin.

 

2. Temiz bir kâsenin içerisine hamuru koyun ve havlu bezin altında sünger gibi olana kadar yaklaşık 20 dakika bekletin.

 

3. Daha sonra bekleyen hamurun içerisine, kalan suyu yavaş yavaş ilave edip, yoğurun. Sert ve yapışkan bir hamur elde etmek için yoğurma işlemine 1–2 dakika daha devam edin.

 

4. Hamuru ters çevirerek üzerini yapışmaması için unlayın. Pürüzsüz ve elastik bir hamur elde edinceye kadar yaklaşık 10 dakika daha yoğurun.

 

5. Hamuru temiz bir kâsenin içerisine koyun. Üzerini havlu-bez ile örtüp, hacmi 2 katına çıkana kadar (yaklaşık 1,5–2 saat) hamuru dinlendirmeye bırakın.

 

6. Dinlendikten sonra hamuru 8 eşit parçaya bölün ve hamurları yuvarlak yapın. Hamurun uzunluğu yaklaşık 40 cm, kalınlığı ise 2,5 cm olacak şekilde parmaklarınızla hamurun uçlarını ileri geri yaparak hamurun şekillendirin.

 

7. Tuzlu krakerleri önceden yağlanmış fırın tepsinin içerisine yerleştirip, üzeri örtülü şekilde hamur hacmi 2 katına çıkana kadar yaklaşık 45 dakika dinlendirin.

 

8. Fırça yardımıyla, tuzlu krakerlerin üzerine yumurtayı sürün. Hamurların üzerine tercihe göre susam, haşhaş tohumu veya çörek otu serpebilirsiniz. Önceden ısıtılmış 220 derecelik fırında yaklaşık 15–20 dakika altın sarısı-kahverengine yakın bir renk alıncaya kadar pişirin. Fırından çıkan tuzlu krakerleri tel ızgara üzerine alarak soğumasını bekleyin ve soğuyunca servis edin.

 

Afiyet Olsun...