Yelpaze Ekmek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Malzemeler:

 

375g Söke® un,

2 çay kaşığı kuru maya,

200 ml yağlı süt,

60 g eritilmiş tereyağı,

1/2 çay kaşığı toz-şeker,

1/2 çay kaşığı tuz,

1/2 çay kaşığı kabartma tozu.

 

 

Hazırlanışı:

 

1. Maya ve şekeri kabın içerisindeki sütün içersisine serpin.5 dakika bekletip, eriterek karıştırın. Söke® unu, kabartma tozu ve tuzu kabın içerisinde karıştırın. Ortasını havuz şeklinde açarak mayalı-süt karışımı ve 30 g eritilmiş tereyağını ilave edip, yoğurun.

 

2.  Parlak, pürüzsüz ve elastik bir hamur elde etmek için yaklaşık 10 dakika daha yoğurmaya devam edin.

 

3. Hamuru temiz bir kâsenin içerisine koyup, üzerini havlu-bez ile kapatın. Hamur hacmi 2 katına çıkana kadar /yaklaşık 1–1,5 saat) havlu-bezin altında hamuru dinlendirin.

 

4. Bezin altındaki hamuru ters çevirip ve 10 dakika daha dinlendirmeye bırakın. Hamuru dikdörtgen oluşturacak bir şekilde(50 cm x 30 cm x 2,5 mm) açın. Kalan eritilmiş tereyağını fırça yardımıyla hamurun üzerine sürün.

 

5. Genişliği yaklaşık 4 cm 7’şer tane şerit olacak şekilde hamuru kesin. Şeritleri üst üste yerleştirin ve sonra bu şeritleri keskin bir bıçakla kesin.

 

6. 7 tane parçayı parmaklarınızın içine alarak altta kalacak kısmı sıkın ve muffin veya çörek yapma kaplarına bu hamurları yerleştirin.

 

7. Hamurların üzerini havlu-bez ile kapatıp, hamur hacmi 2 kat hacme gelene kadar (yaklaşık 1 saat) hamuru dinlenmeye bırakın.

 

8. Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında 15 -20 dakika altın sarısı renk alıncaya kadar pişirin. Fırından çıkan yelpaze ekmekleri tel ızgara üzerine alın ve sıcakken servis edin.

 

Afiyet Olsun. .