Brioche Ekmek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Malzemeler:

 

375g Söke® un,

2,5 çay kaşığı kuru maya,

2 çorba kaşığı su,

2 çorba kaşığı toz-şeker,

2 çay kaşığı tuz,

5 adet çırpılmış yumurta,

15 g tuzsuz tereyağı (eritilmiş),

175 g kalıplara sürmek için eritilmiş tereyağı,

Üzeri için yumurta sarısı ve 1 çorba kaşığı su.

 

Hazırlanışı:

 

1. Bir kâsenin içerisine suyu ve mayayı serpin.5 dakika bekletip, eriterek karıştırın. Söke® unu, şeker ve tuzu kabın içerisinde karıştırın. Ortasını havuz şeklinde açarak mayalı-suyu ve 5 adet çırpılmış yumurtayı ilave edip, yoğurun.

 

2.  Parlak, pürüzsüz ve elastik bir hamur elde etmek için yaklaşık 10 dakika daha yoğurmaya devam edin.

 

3. Hamuru yağlanmış bir tepsinin içerisine alın ve hamurun üst kısmının da yağlanması için hamuru her yöne çevirin. Hamurun üzerini havlu-bez ile kapatıp, hamur hacmi 2 katına çıkana kadar (yaklaşık 1–1,5 saat) havlu-bezin altında hamuru dinlendirin.

 

4. Bezin altındaki hamuru ters çevirip ve 10 dakika daha dinlendirmeye bırakın.15 g eritilmiş tereyağını hamurun içerisine ilave edin ve yoğurun.

 

5. Hamurun yüzeyini yeteri kadar unlayarak, 5 dakika daha yoğurun ve 5 dakika daha tezgâhın üzerine dinlenmeye bırakın.

 

6. Muffin kalıpları yağlayın ve hamuru 10 eşit parçaya ayırın. Her parçadan ¼ ini kadar ayırın ve hamur pürüzsüz olana kadar avuç içinizi kullanarak hamurları top şekline getirin. Topları tek tek kalıplara yerleştirin. Büyük topun ortasını işaret parmağıyla açarak küçük topu yerleştirin. Diğer toplar için de aynı işlemi uygulayın.

 

7. Hamurların üzerini bez ile kapatıp, hacmi 2 katına çıkıncaya kadar (yaklaşık 30 dakika ) dinlendirin.

 

8. Topların üzerine yumurta sarısını fırça yardımıyla sürüp, önceden ısıtılmış 220 derecelik fırında 15 -20 dakika altın sarısı renk alıncaya kadar pişirin. Fırından çıkan ekmekleri tel ızgara üzerine alın ve soğumasını bekleyin.

 

Afiyet Olsun...