Cevizli Ekmek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Malzemeler:

 

250g Söke® Geleneksel  un,

125 g Söke®Kepekli un,

125 g Çavdar unu,

2 çay kaşığı kuru maya,

350 ml su,

4 çay kaşığı tuz,

150 g kabaca doğranmış yarım ceviz içi.

 

 

Hazırlanışı:

 

1.100 ml suyun içerisine mayayı serpin.5 dakika bekletip, eriterek karıştırın. Söke® Geleneksel unu, Söke® Kepekli unu, çavdar unu ve tuzu kabın içerisinde karıştırın. Ortasını havuz şeklinde açarak mayalı-su karışımını ilave edip, yoğurun.

 

2. Hamuru temiz bir kâsenin içerisine koyup, üzerini havlu-bez ile kapatın. Hamur, sünger gibi oluncaya kadar bezin altında yaklaşık 20 dakika bekletin.

 

3. Hamur dinlendikten sonra sağlam ve nemli olması için ayrılan suyu yavaş yavaş hamurun içerisine ilave edin. Pürüzsüz ve elastik bir hamur elde etmek için hamurun üzerini unlayarak yaklaşık 10 dakika daha yoğurma işlemine devam edin. Cevizleri ekleyerek yoğurma işlemini sonlandırın.

 

5. Temiz bir kabın içerisine hamuru koyup, üzerini havlu-bez ile örtün. Hamur hacmi 2 katına çıkıncaya kadar (yaklaşık 1,5–2 saat) bekletin. Daha sonra tezgâhın üzerine hamuru ters çevirin ve 10 dakika daha bekletin.

 

6. Uzunluğu 25 cm olan uzun bir somun şeklinde hamuru şekillendirin. Unlanmış fırın tepsisine somun şeklindeki hamuru yerleştirip, hacmi 2 katına çıkıncaya kadar (yaklaşık 45 dakika) üzerini havlu-bez ile kapatın.

 

7. Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında yaklaşık 45 dakika- 1 saat altın sarısı renk alıncaya kadar pişirin. Fırından çıkan cevizli ekmeği tel ızgara üzerine alın ve sıcakken servis edin.

 

Afiyet Olsun...