Haşhaşlı Yıldız Ekmek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Malzemeler:

 

200 g Söke® un,

300 g Söke® Kepekli un,

10 g yaş maya,

10 g tuz

50 g haşhaş tohumu,

350 ml su,

 

Hazırlanışı:

 

1. Söke® unu ve Söke® Kepekli unu, ardından mayayı ovalayın. Daha sonra tuz ve suyu ilave ederek elastik ve pürüzsüz hamur elde edinceye kadar yoğurun.

 

2. Yoğurma işlemi bitince hamurun üzerini bez ile örtüp yaklaşık 1 saat dinlendirin.

 

3. Tezgâhın üzerine un serpip, hamuru tezgâhın üzerine koyun.1–2 dakika bekledikten sonra hamuru 12 eşit parçaya ayırın. Hamuru yuvarlak yapıp, havlu-bez altında 5 dakika dinlendirin.

 

4. Bir kâsenin içerisine su ve diğer tarafa haşhaş tohumlarını yayın. Elinize aldığınız hamuru önce suya daha sonra hemen haşhaş tohumlarına batırın. Çalışma yüzeyini unlayın ve hamurun üzerine avuç içinizle baskı uygulayın. Kredi kartı gibi bir nesneyle hamuru köşegen olarak kesin. Parmak uçlarınızla hamuru dikkatlice alttan itin. Yani hamurun içini dışarı çevirin. (Yıldız uçları dışarı gelecek şekilde )Yıldızları fırın tepsisine yerleştirin, üzerini havlu-bez ile örtüp, hamur hacmi 2 katına çıkıncaya kadar yaklaşık 45 dakika dinlendirin.

 

5. Önceden ısıtılmış 250 derecelik fırına atıp, buhar yapması için sprey sıkın ve yaklaşık 12–15 dakika kadar pişirin. Fırından çıkan haşhaşlı yıldız ekmekleri tel ızgara üzerine alarak soğuyuncaya kadar bekleyin. Soğuyunca servis edin.

 

 

Afiyet Olsun...