Pastırmalı Dilimler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Malzemeleri:

500 g Söke® un

250 ml süt,

15 g yaş maya,

60 g oda sıcaklığında bekletilmiş tereyağı,

40 g pudra şekeri,

10 g tuz,

2 büyük yumurta,

200 gr beşamel sos,

1 paket dana pastırması,

1 adet çırpılmış yumurta(yumurtanın içerisine çay kaşığı ucunda tuz ve biraz su ekleyin)

100 g çedar peyniri.

 

Beşamel Sos’un Yapılışı:

 

1.   Ağır ateşte 25 g tereyağını eritin. Tereyağı eriyince ve hafif köpürmeye başlayınca 20 g Söke® un ekleyin. Ardından 150 ml sütü ekleyip, topaklanmaması için sürekli karıştırın.

  1. Orta ısıda, pürüzsüz bir sos elde edene kadar yaklaşık 1,5 dakika daha pişirin. Son olarak çay kaşığının ucuyla karabiber, tuz ve Hindistan cevizi ekleyip, soğumaya bırakın. Zenginleştirmek için 25–40 g kadar rendelenmiş çedar peyniri ekleyebilirsiniz. Peynirin tamamen eridiğinden emin olduğunuzda sosunuzu soğumaya bırakabilirsiniz.


Yapılışı:

1. Sütü bir tencereye alıp ılık olana kadar yaklaşık 1,5 dakika ısıtın.

2. Söke® unun içerisine mayayı ovalayın. Daha sonra tereyağını, ardından pudra şekeri,        tuzu, yumurta ve sütü ilave edip hamuru yoğurun. Üzerine havlu-bez ile örtüp 1 saat dinlenmeye bırakın.


3. Dinlenmiş olan hamuru tezgâhın üzerine alıp, hamurun üzerini unlayarak top haline getirin. Yaklaşık 5 mm kalınlığında hamuru açıp, 6x12 cm kare şeklinde hamuru kesin.

4. Hamurların ortalarına hazırladığımız olduğunuz beşamel sostan 1 çorba kaşığı koyup, 2 zıt köşeyi hamurun ortasını kapatacak şekilde kıvırın. Dilimlerin üzerine 1 dilim pastırmayı yerleştirip hamurları tepsiye dizin. Dilimlerin üzerini havlu-bez ile tekrar örterek 45 dakika bekletin.

 

5. Fırça yardımıyla hamurların üzerini yumurta ile parlatıp, ardından rendelenmiş çedar peynirlerini serpin.

 

6. Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında koyu sarı renk oluncaya kadar yaklaşık 15 dakika pişirin. Sıcakken servis edin.

Afiyet Olsun...