Portakal Kabuğu & Nane Yapraklı Somun

 

 

 

 

 

 

 

Malzemeler:

 

500 g Söke® un,

250 ml süt,

15 g yaş maya,

10 g tuz,

60 g eritilmiş tereyağı,

40 g pudra şekeri,

2 adet yumurta,

1 demet taze nane,

2 adet portakal kabuğu rendesi ,

Üzeri için 1 adet yumurta içerisine birkaç damla su ve biraz tuz. 

 

Hazırlanışı:

 

  1. Bir demet nane yapraklarını sütün içerisine atın ve 1,5 dakika kadar ısıtın. Daha sonra ocaktan aldığınız sütlü-nane karışımının sütünü süzüp, diğer yandan Söke® unun içerisine mayayı ovalayın. Eritilmiş tereyağını da unun içerisine ilave edin. Ardından tuz, şeker, yumurta ve sütü ilave edin.

 

  1. Hazırlamış olduğunuz hamurun içerisine 2 adet portakal kabuğu rendesini ilave edin ve iyice karışması için hamuru 1–2 dakika kadar yoğurmaya devam edin. Daha sonra hamuru top haline getirip, temiz bir kâseyi unladıktan sonra hamuru yerleştirin ve üzeri kapalı şekilde 1 saat kadar hamuru dinlendirin.

 

  1. Dinlenmiş olan hamuru tezgâhın üzerine alıp, yüzeyini unlayın ve 2 eşit parçaya ayırın. Hamuru somun şekline getirerek yağlanmış fırın tepsisine yerleştirin. Çırpılmış yumurtayı fırça yardımıyla hazırlamış olduğunuz somunların üzerine sürün. Daha sonra keskin bıçak yardımıyla 45 derecelik açı yapacak şekilde somun uzunluğu boyunca uzanan kesikler yapın.

 

  1. Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında yaklaşık 25–30 dakika koyu altın-kahverengi oluncaya kadar pişirin. Fırından çıkardığınız somunu tel ızgara üzerine alın ve sıcakken servis edin.

          Afiyet Olsun…